Najlepszy kurczak w mieście...i nie tylko
Najlepszy kurczak w mieście...i nie tylko
Najlepszy kurczak w mieście...i nie tylko

2/   Bar małej gastronomi w Piaskach usytuowany przy ul. Lubelskiej 103 powstał w 1996r. Od początku istnienia  najważniejszą pozycją w menu był kurczak z rożna. Wypiekane wg. własnej receptury kurczaki, od razu zyskały duże grono smakoszy, zarówno mieszkańców miasteczka jak i przejeżdżających międzynarodową „17”kierowców i turystów. I choć od czasu wybudowania obwodnicy Piask natężenie ruchu w mieście znacznie zmalało to stali klienci- smakosze kurczaka wypiekanego od 20 lat  wg. niezmiennej receptury- ciągle powracają.
                      W 2016 roku bar przeszedł gruntowny remont. W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zrealizowano  projekt ”Mała Gastronomia Waldemar Wójcik- rozwój oferty gastronomicznej na szlaku JIIIS”.
Od 1 lipca 2016 bar zmienił nazwę z dotychczasowej, potocznej nazwy „Kurczak”  na nową „Bar U Króla Jana.”
                                   Znacznie rozszerzyła się oferta baru ale niezmiennie króluje w niej KURCZAK dostarczany od początku istnienia przez tego samego uznanego na lokalnym rynku producenta drobiu.
Serdecznie zapraszamy na Szlak Jana III Sobieskiego oraz do Baru U Króla Jana
Zapraszamy od poniedziałku do soboty w godz.9 -19

3/Menu związane z czasami Króla Jana
- Piwo marki Tyskie – etykieta browaru Tyskie ukazuje czerwoną koronę, która upamiętnia króla Jana III Sobieskiego, który urodził się w tym samym roku , w którym założono Browary Tyskie -1629r.
-Piwo z browaru Tenczynek – to piwo, które kiedyś chętnie kosztował Król Jan.
Już na początku XVII w. w Tenczynku (wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, największa wieś gminy Krzeszowice) istniał młyn, browar plebański, papiernia – zniszczona przez powódź w 1710 roku, ślusarnia, prochownia i warsztaty płatnerskie. Po najeździe Szwedów, kiedy po raz pierwszy spłonął Zamek Tenczyn (1655 rok), a w 1656 roku wieś, w latach 1655 - 1657 zbudowano w Tenczynku browar pański, gorzelnię, piekarnię, nowy młyn oraz nowy folwark wraz z modrzewiowym dworem zwanym później Dworem Sobieskiego, bowiem jak głosi historia król Jan III Sobieski zatrzymał się tutaj wracając spod Wiednia i kosztował tenczyńskich rarytasów, w tym lokalnego piwa. (http://pressmania.pl/?p=15760)

-Kapłon we flasie – to niekoronowany król staropolskiej kuchni , w ofercie baru kurczak przyrządzany w piwie z browaru Tenczynek z dodatkiem przypraw pamiętających czasy Króla Jana.


4/ Atrakcje turystyczne Szlaku Jana III Sobieskiego- gmina Piaski: czyli co warto zobaczyć
-Kościelec – ruiny barokowo-klasycystycznego zboru kalwińskiego – w Piaskach
-Pałac w Gardzienicach Pierwszych – gdzie obecnie swą siedzibę ma słynny w całym świecie Ośrodek praktyk Teatralnych „Gardzienice”.
-Zespół Dworsko- Parkowy w Wierzchowiskach i Brzezicach.
-Zespól Pałacowo- Parkowy w Kozicach Dolnych.

5/Obiekty gastronomiczne i noclegowe warte polecenia:
- Restauracja- „Rarytas”w Piaskach serwuje słynne w całym kraju flaki które  od niedawna znajdują się na liście produktów tradycyjnych. W Piaskach co roku odbywa się festiwal Flaków na który zjeżdżają tysiące osób chcących spróbować tego przysmaku.
-Dwór Kębłów w Piaskach Wielkich– oferujący wyżywienie oraz miejsca noclegowe
-Kawiarnia „U Elizy” w Piaskach – klimatyczne miejsce gdzie można dobrze zjeść oraz wypić smaczną kawę.